9 maja 2022 r. byłem słuchaczem IV Forum Energetyki Rozproszonej na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Forum koncentruje się na kluczowych aspektach lokalnego wymiaru transformacji energetycznej w Polsce oraz miejscu energetyki rozproszonej w dokumentach strategicznych i programowych.
Prelegentami i uczestnikami debat są politycy, jak i przedsiębiorcy, reprezentanci izb gospodarczych, spółek energetycznych, środowisk naukowych oraz administracji centralnej i samorządowej.
Oto kilka spostrzeżeń, jakie padły na konferencji:
Jerzy Lis, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej:
„Obecna sytuacja zmusza nas do tego, aby poważniej myśleć o bezpieczeństwie energetycznym. Decentralizacja źródeł energii pozwala na tworzenie samobilansujących się obszarów, które mogą dostarczać energię odbiorcom nawet w niepewnych czasach.”
Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska (2019-2021), Prezydent COP24:
„Zebraliśmy się, żeby dyskutować o tym, jak odnaleźć się w nowej sytuacji, jaka panuje teraz w Europie. Polska nie jest stroną militarną wojny, ale jesteśmy stroną wojny surowcowej. Idziemy w kierunku eksplozji cen energii. Być może nawet tej energii zabraknie. Dlatego należy dążyć do rozwoju tanich, rozproszonych źródeł energii odnawialnej.”
Grzegorz Wiśniewski, Prezes Zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej:
„Bezpieczeństwo energetyczne kraju składa się z bezpieczeństwa energetycznego gminy, powiatu, województwa. Dopiero, gdy mamy wszystkie te składowe, możemy mówić o bezpieczeństwie energetycznym kraju. Dlatego tak istotna jest budowa energetyki rozproszonej. Ważne, żebyśmy wykorzystali te mechanizmy, które już mamy, czyli: OSDn, linie bezpośrednie, umowy PPA.”
